Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

10.09.2020 Zaproszenie na wystawę w Muzeum Regionalnym w Złotym Potoku
10.09.2020 Zaproszenie na wystawę w Muzeum Regionalnym w Złotym Potoku

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Na wrześniowym szlaku 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939” przygotowywaną przez Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Będzie to druga, po ubiegłorocznej wystawie w Muzeum Częstochowskim, tak duża wystawa poświęcona częstochowskiej dywizji w ostatnich latach. Ekspozycja składać się będzie z setek fotografii archiwalnych, licznych eksponatów muzealnych, militariów w postaci umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z 1939 roku oraz m.in. artefaktów z wrześniowych pól bitewnych 7 Dywizji Piechoty. Na wystawie znajdą się zarówno eksponaty ze zbiorów muzealnych (Muzeum Częstochowskie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej), jak i z kolekcji prywatnych (ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz członków Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa i Grupy Częstochowskiej Perun).


Głównym celem wystawy jest przedstawienie szlaku bojowego 7 Dywizji Piechoty wiodącego w dniach 1 - 4 września 1939 roku przez region częstochowski. Z oczywistych względów szczególna uwaga zostanie zwrócona na dwudniową bitwę pod Janowem (3 - 4 września) oraz na jej głównych bohaterów, którzy w czasie niezwykle ciężkich walk właśnie na tej ziemi oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Należą do nich m.in. śmiertelnie ranny ppłk dypl. dr Stanisław Wilimowski oraz polegli mjr Jan Wrzosek, kpt. Włodzimierz Hryńko, por. Zygmunt Choroba, por. Kazimierz Paszczuk, por. Teodor Werbiński czy ppor. Roman Kasztelowicz.


Najważniejszym elementem ekspozycji, stanowiącym swoistą relikwię, będzie siedem srebrnych gwoździ ze sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej zaginionego w 1939 roku, które odnaleziono w maju 2020 roku podczas wspólnych poszukiwań prowadzonych przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa z Grupą Częstochowską Perun.


Nie zachowało się żadne znane zdjęcie sztandaru wręczonego pułkowi w 1938 roku. Pomimo tego, po zebraniu bogatej dokumentacji archiwalnej, udało się odtworzyć wizerunek sztandaru. Zostanie on zaprezentowany na wystawie nie tylko w formie ikonograficznej, ale także w formie dwustronnej repliki.


Kuratorem wystawy jest Adam Kurus (IPN Katowice).


Uroczyste otwarcie 13 września o godz. 17.00.

 

Serdecznie zapraszamy!


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0