Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

17.10.2020 Pochówek nieznanego żołnierza Wojska Polskiego w Złotym Potoku
17.10.2020 Pochówek nieznanego żołnierza Wojska Polskiego w Złotym Potoku

W piątek 16 października, mimo wielu przeciwności w Złotym Potoku odbyła się piękna uroczystość pochówku szczątków nieznanego żołnierza 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, odnalezionego 17 września br. w bezimiennej leśnej mogile w Apolonce. Szczątki młodego żołnierza, liczącego w chwili śmierci ok. 20 - 21 lat, spoczęły na cmentarzu parafialnym w Złotym Potoku w kwaterze żołnierzy 7 Dywizji Piechoty poległych w bitwie pod Janowem (3 - 4 września 1939 roku). Tym samym, po ponad 81. latach nieznany bohater dołączył do swych kolegów, towarzyszy broni i dowódców.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 11.00 podniosłą mszą świętą w kościele św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Po mszy świętej, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego trumnę przewieziono na cmentarz w Złotym Potoku, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. W obecności przedstawicieli polskiego parlamentu, władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, członków naszego Stowarzyszenia oraz mieszkańców Gminy Janów, nastąpiło złożenie szczątków żołnierza do grobu. Całość odbywała się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.


Tym samym, po 81. latach spełniliśmy swój najważniejszy obowiązek. Obowiązek jako potomnych, jako społeczeństwa i jako państwa polskiego. Obowiązek zapewnienia godnego pochówku naszym bohaterom, obrońcom Ojczyzny z września 1939 roku, którzy w wielu miejscach Polski jeszcze do niedawna spoczywali lub nadal spoczywają w bezimiennych leśnych mogiłach. Obowiązek zapewnienia pochówku z uroczystą ceremonią pogrzebową, modlitwą i należną im asystą Wojska Polskiego. Tego wszystkiego czego w większości przypadków z oczywistych względów zabrakło w 1939 roku.


Ekshumacja bezimiennej mogiły w Apolonce oraz uroczysty pochówek odnalezionych szczątków nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, prawdopodobnie poległego 3 września 1939 roku, symbolicznie kończy tegoroczny etap prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN na wniosek naszego Stowarzyszenia. Łącznie ekshumowano lub sprawdzono dziesięć miejsc i mogił rozsianych na całym szlaku bojowym 7 Dywizji Piechoty biegnącym przez region częstochowski. Łącznie odnaleziono szczątki czterech żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku: w Lublińcu - żołnierza 74 Gpp, we Wręczycy wielkiej - dwóch żołnierzy 27 pp oraz w Apolonce - nieznanego żołnierza 7 DP. Wszyscy spoczęli na miejscowych cmentarzach (w Lublińcu, Wręczycy Wielkiej i Złotym Potoku), a uroczystości pogrzebowe miały charakter podniosły i odbywały się w asyście żołnierzy Wojska Polskiego.


Cześć Ich pamięci! Chwała bohaterom!


Fot. Michał Figzał