Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

28.05.2013 I Marsz Szlakiem 7 Dywizji Piechoty
28.05.2013 I Marsz Szlakiem 7 Dywizji Piechoty

I MARSZ SZLAKIEM 7 DYWIZJI PIECHOTY

 

„Śladami walk 7 kompanii 25 Pułku Piechoty 3 - 4 września 1939 roku”

 

 

Pierwsza edycja marszu prowadzić będzie szlakiem walk 7 kompanii 25 pp por. Kazimierza Bebłocińskiego w dniach 3 – 4 września 1939 roku. Za wyborem szlaku właśnie tego oddziału, przemawiał symboliczny fakt, że 7 kompania 25 pp była ostatnim dużym polskim oddziałem wycofującym się z Częstochowy, mającym za zadanie osłonę odejścia III batalionu 25 pp, który stanowił z kolei straż tylną całej 7 Dywizji Piechoty. Jednocześnie, kompania zniszczyła za sobą wszystkie pozostałe jeszcze mosty na Warcie i Kucelince, ostatecznie opuszczając miasto ok. 6.30 3 września.

 

Trasa marszu rozpoczyna się w pobliżu ul. Kordeckiego i Św. Barbary, czyli w rejonie walk 7 kompanii z oddziałami niemieckiej 46 DP nocą i nad ranem 3 września. Następnie biegnie szlakiem przemarszu kompanii przez miasto, z uwzględnieniem miejsc ważniejszych wydarzeń, kończąc swój pierwszy etap za Hutą Częstochowa przy starej drodze na Olsztyn. Drugi etap to przemarsz do Olsztyna i dalej do lasów na północ od Ciecierzyna, czyli do miejsca w którym 7 kompania dołączyła do swojego III batalionu, stanowiącego odwód pułku, a później także wschodnią linię obrony. Trzeci etap to skok z lasu Nadleśnictwa Zrębice do Lasu Majątku Złoty Potok, jaki wykonał cały 25 pp wieczorem 3 września. Następnie wykonany zostanie przemarsz przez Śmiertelny Dąb na południe do Złotego Potoku, gdzie marsz zostanie zakończony. W trakcie marszu uczestnicy zobaczą i odwiedzą wiele miejsc związanych z konkretnymi epizodami z walk, a także m.in. cmentarz w Olsztynie, Złotym Potoku i cmentarz Kule w Częstochowie.

 

Warto dodać, że ostatecznie III batalion 25 pp (wraz z 7 kompanią), po spektakularnym zwycięstwie w nocnej walce stoczonej z 4 na 5 września pod Lelowem, wyrwał się z okrążenia, po czym maszerując przez Koniecpol, Jędrzejów, Pińczów – za Buskiem Zdrój dołączył do Armii Kraków. Od tej pory, III batalion 25 pp stał się oddziałem dyspozycyjnym sztabu armii, maszerując jako jego osłona przez Tarnobrzeg, aż pod Tomaszów Lubelski. Po kapitulacji Armii Kraków, III batalion nie poddał się, lecz zwartym oddziałem przedarł się do wojsk Frontu Północnego pod dowództwem gen. Dąb-Biernackiego, kończąc swój szlak bojowy udziałem w drugiej bitwy pod Tomaszowem Lubelskim.

 

Termin: 8 - 9 czerwca 2013 roku
Trasa: Częstochowa – Olsztyn – Czepurka – Śmiertelny Dąb – Złoty Potok
Wymarsz: 8 czerwca, godz. 5.00

 

Wymagania mundurowe (zgodnie ze stanem faktycznym umundurowania i uzbrojenia 25 pp pod czas mobilizacji w sierpniu 1939 roku):
- mundur sukienny wz. 36 z owijkami (w razie braku munduru sukiennego, dopuszczalny jest mundur drelichowy ze spinaczami),
- furażerka wz. 23,
- trzewiki sznurowane, podkute,
- pas główny z ładownicami, bagnetem w pochwie (koloru khaki) i łopatką w ramce,
- chlebak wz. 33 noszony przez lewe ramię na prawym boku,
- torba z maską p-gaz wz. 32 noszona przez prawe ramię na lewym boku,
- tornister wz. 35 zawierający: zmianę bielizny, płachtę namiotową, porcję Rezerwową, przybory do czyszczenia broni, przybory toaletowe; pod klapą złożony koc, na tornistrze stroczony zrolowany płaszcz, na klapie stroczona menażka (deklem do góry). W przypadku braku płaszczy, na tornistrze troczymy koc,
- hełm wz. 31,
- kb wz. 98 lub kbk wz. 29.

W marszu wezmą udział także dwa rkm wz. 28 i kb ppanc wz. 35. Celowniczowie i strzelec wyborowy, maszerują bez tornistrów, z należnym sobie wyposażeniem specjalnym i dodatkowym.

 

Żywność:
- w chlebaku: pół bochenka chleba 400- max 600g, kiełbasa 2 pęta ( w tym jedno jako ciepła strawa wieczorem),
- w tornistrze: suchary 300g, konserwa R - 300g, kawa/herbata w saszetkach - 3szt/os.

Uwaga! Nie należy zabierać nadmiernej ilości żywności, aby nie przeciążać się
niepotrzebnie. Podane ilości żywności wystarczają drużynie na dwa dni ( z praktyki).
Zaopatrzenie w wodę - u ludności po drodze. Nie brać plastikowych butelek.

 

Nocleg:
- w lesie pod pałatkami (zabrać szpilki do namiotów/pałatek), na kocach.

Uwaga! Przypomnieć sobie zasady budowania wnęków strzeleckich i innych urządzeń biwakowych (doły kuchenne, sanitarne).


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0