Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

11.06.2013 Zniszczony grób ks. kapelana majora J. Żelaznowskiego
11.06.2013 Zniszczony grób ks. kapelana majora J. Żelaznowskiego

Z przykrością informujemy, że w niedzielne popołudnie dokonaliśmy niemiłego odkrycia. Okazało się, że płyta nagrobna ks. kapelana mjr. Józefa Żelaznowskiego została zniszczona. Zachowane ślady wskazują na możliwość celowego aktu wandalizmu, czego w obecnej chwili nie da się ani jednoznacznie potwierdzić, ani wykluczyć. Ze swej strony dodamy, że stan techniczny płyty był dobry i nie wskazywał na możliwość jej samoistnego przewrócenia. W sprawie zostały podjęte odpowiednie kroki. Przy okazji okazało się, że za grób oficera Wojska Polskiego pochowanego w Kwaterze Wojennej cmentarza Kule nie odpowiada nikt. Obecnie płyta nadaje się do wymiany, niezbędne będzie wykonanie nowej. O ten grób już nikt się nie upomni. Dlatego będzie to sprawdzian dla społeczeństwa Częstochowy. Dodamy, że ks. kapelan mjr Żelaznowski był postacią wybitną, powszechnie szanowaną i lubianą w przedwojennej Częstochowie. Jego śmierć spowodowana nieuleczalną chorobą, była ciosem dla społeczeństwa miasta. Mjr. Żelaznowskiego pochowano z należytymi honorami w skromnym grobie w Kwaterze Wojennej (kw. 50).

 

Ks. kapelan mjr Józef Żelaznowski, ur. 5 marca 1889, zm. 16 września 1938. Jako kapelan brał czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej, dostając się do niewoli sowieckiej. Po uwolnieniu, od 1919 roku został mianowany kierownikiem rejonowego duszpasterstwa, a następnie administratorem parafii wojskowej pod wezwaniem S. Kostki w Częstochowie. Jako kapelan częstochowskiego garnizonu Wojska Polskiego, zorganizował nową parafię Św. Jakuba w dawnej cerkwi prawosławnej (Cyryla i Metodego). Odznaczony Medalem za Wojnę 1918-1920, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości oraz Medalem za Długoletnią Służbę.

 

W załączeniu nekrolog i informacje dotyczące zgonu i pogrzebu ks. kapelana mjr. Józefa Żelaznowskiego, zamieszczone w Gońcu Częstochowskim z 18.09.1938 (nr 214) oraz z 20.09.1938 (nr 215).


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0