Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

13.06.2022 Nowe upamiętnienia 27 Pułku Piechoty pod Truskolasami
13.06.2022 Nowe upamiętnienia 27 Pułku Piechoty pod Truskolasami

Miło nam poinformować, że kolejne dwa „kamienie pamięci” w Gminie Wręczyca Wielka są już kompletne! Na głazach ustawionych jesienią 2021 roku niedawno zamontowano ostatnią z pięciu tablic pamiątkowych poświęconych żołnierzom Oddziału Wydzielonego „Truskolasy” mjr. Mariana Szulca. Tym samym dwa głazy ustawione pod Truskolasami, które upamiętniają przebieg pozycji opóźniających bronionych 1 września 1939 roku przez żołnierzy I batalionu 27 Pułku Piechoty są już kompletne i... w komplecie.

 

Fakt ten cieszy tym bardziej, że w najbliższą środę 15 czerwca przypada dzień święta pułkowego 27 Pułku Piechoty. Z tej okazji o godz. 17.00 w kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła (pl. Biegańskiego) odbędzie się msza w intencji poległych żołnierzy pułku. Po mszy będzie miało miejsce spotkanie w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, w czasie którego nastąpi zapowiedź przyszłorocznego jubileuszowego X Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty.

 

Wracając do głazów z pamiątkowymi tablicami przypominamy, że ustawiono je (łącznie pięć) w ramach realizacji społecznego projektu "Kamienie pamięci" realizowanego przez Stowarzyszenie WeWręczycy we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Historycznym Reduta Częstochowa, Nadleśnictwem Kłobuck, Gminą Wręczyca Wielka oraz innymi organizacjami i podmiotami. Do akcji włączyło się także miejscowe społeczeństwo, w tym lokalni przedsiębiorcy, którzy ufundowali m.in. głazy pod tablice, ich transport i ustawienie. Jedną z tablic ufundowało nasze Stowarzyszenie.

 

Fot. Adam Kurus