Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

15.01.2022 W Kalei powstał pomnik poświęcony załodze "Karasia" z 22 Eskadry Bombowej
15.01.2022 W Kalei powstał pomnik poświęcony załodze

Miło nam poinformować, że kolejna z zapowiadanych przez nas w listopadzie tablic pamiątkowych znalazła się już na swoim miejscu. W miejscowości Kalej w Gminie Wręczyca Wielka, przy drodze wojewódzkiej nr 494 (na wysokości wsi Wydra) stanął pomnik poświęcony załodze samolotu PZL.23 „Karaś” z 22 Eskadry Bombowej, która została zestrzelona przed południem 3 września 1939 roku w walce powietrznej nad szosą Częstochowa – Wręczyca Wielka, na wysokości pobliskiej Przysieki (obecnie część miejscowości Kalej). Ostatecznie maszyna rozbiła się około 5 km dalej w kierunku południowo-wschodnim, w Kawodrzy Dolnej (obecnie dzielnica Częstochowy) przy ul. Mała Warszawka - dosłownie przed wejściem do domu Stefana Kukuły – tam zdołał doprowadzić ją ciężko ranny pilot. Załogę stanowili ppor. obs. Jan Klimek, kpr. pil. Mikołaj Jurcewicz oraz kpr. strz. Jerzy Biskup. Dwaj pierwsi zginęli, trzeci, strzelec pokładowy Jerzy Biskup uratował się skokiem na spadochronie (ranny dostał się do niewoli). Obecnie obaj polegli spoczywają na cmentarzu parafialnym w Gnaszynie. Zestrzelenia dokonał Leutnant Messner na myśliwcu Messerschmitt Bf 109 z I./Zerstörer-Geschwader 2. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w ramach akcji społecznej przyczynili się do tego, że kolejni bohaterowie września 1939 roku zostali godnie upamiętnieni w naszym regionie!


P.S.1 Formalnie pomnik stoi przy klasztorze sióstr Najświętszej Krwi Chrystusa (Kalej, ul. Ogrodowa 102), które użyczyły na ten cel kawałka swojej działki, za co w imieniu "grupy inicjatywnej" serdecznie dziękujemy.


P.S.2 Pomnik powstał w ramach realizacji społecznego projektu "Kamienie pamięci" realizowanego przez Stowarzyszenie WeWręczycy we współpracy m.in. z naszym Stowarzyszeniem, Nadleśnictwem Kłobuck, Gminą Wręczyca Wielka oraz innymi instytucjami, organizacjami i podmiotami. Do akcji włączyło się także miejscowe społeczeństwo, w tym lokalni przedsiębiorcy, którzy ufundowali m.in. głazy pod tablice, ich transport i ustawienie.

 

Adam Kurus