Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

17.02.2016 Podziękowanie od rodziny ks. kap. mjr. Józefa Żelaznowskiego
17.02.2016 Podziękowanie od rodziny ks. kap. mjr. Józefa Żelaznowskiego

Miło nam poinformować, że całkiem niedawno skontaktowała się z nami rodzina ks. kapelana mjr. Józefa Żelaznowskiego, proboszcza parafii wojskowej i kapelana przedwojennego garnizonu częstochowskiego, którego grób poddaliśmy renowacji, wymieniając także zniszczoną płytę. Dla nas był to oczywisty obowiązek i satysfakcja, zwłaszcza, że sprawą zdewastowanego grobu nikt się nie zainteresował. Dlatego ciesząc się z nawiązania kontaktu z rodziną ks. Żelaznowskiego, pozwalamy sobie zacytować fragment korespondencji:

 

„Szanowni Państwo!

  

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się z Państwa strony internetowej o zniszczeniu płyty nagrobnej ks. kapelana Józefa Żelaznowskiego na cmentarzu Kule w Częstochowie, które to zdarzenie miało miejsce w roku 2013. Następnie przeczytaliśmy również informację o odnowieniu tego grobu w roku 2015.

 

Ksiądz Józef Żelaznowski był bratem naszego dziadka Władysława i pochodził z miejscowości Izdebki woj. podkarpackie, gdzie obecnie mieszkamy. Pamięć o nim była przekazywana w rodzinie, szczególnie przez dziadka. W roku 2010 odnaleźliśmy (również poprzez internet) miejsce spoczynku ks. Józefa, wcześniej wiedząc jedynie, że spoczywa na cmentarzu w Częstochowie. Grób odwiedziliśmy wkrótce potem, już wtedy widać było, że ktoś opiekuje się grobami żołnierzy. Z uwagi na odległość nie byliśmy tam ponownie.

 

Jesteśmy pełni uznania i szacunku za Państwa działalność oraz wysiłki, które zaowocowały odnowieniem zniszczonego grobu. Składamy za to serdeczne podziękowania w imieniu całej rodziny!

(…)

Z wyrazami szacunku i najwyższego uznania,

 

Stanisław Żelaznowski

Andrzej Żelaznowski”

 

Na zdjęciu, ks. kap. mjr Józef Żelaznowski w otoczeniu oficerów 27 Pułku Piechoty.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0