Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

18.06.2018 "Patriotyczny Lubliniec dla Niepodległej" już w najbliższą niedzielę!
18.06.2018

Patriotyczny Lubliniec dla Niepodległej – Lubliniec, 24 czerwca 2018

 

96. Rocznica wkroczenia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty do Lublińca

 

W najbliższą niedzielę, w ramach akcji „Patriotyczny Lubliniec dla Niepodległej” zapraszamy na Rynek w Lublińcu, gdzie z okazji 96. rocznicy wkroczenia do miasta 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, będzie można otrzymać okolicznościowe oznaki z okazji Dnia Objęcia Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą. Oznaki zostały wydane w 2017 roku przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 

W ramach akcji będzie można zapoznać się z historią wydarzeń z 26 czerwca 1922 roku, kiedy to 74 Górnośląski Pułk Piechoty, jako pierwsza jednostka Wojska Polskiego wkroczył na przyznaną Polsce część Górnego Śląska, zajmując Ziemię Lubliniecką oraz sam Lubliniec.

 

Akcja zakończy się zapaleniem zniczy pod pomnikiem (na pl. Pawła Golasia) z tablicą upamiętniającą 95-tą rocznicę powrotu Ziemi Lublinieckiej do Macierzy oraz bohaterską postawę żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

 

Organizatorami akcji są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Hufiec ZHP Lubliniec oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa

 

Serdecznie zapraszamy!